Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
25.10.2018

 Sıkı duruş korunurken, enflasyon gelişimi takip edilecek

 

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklentimize uygun olarak, politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Hatırlanacağı üzere geçen ayki toplantıda politika faizinde 625 baz puanlık artış yaparak sıkılaşmada güçlü bir adım daha atmıştı. Böylece, politika faizi olan bir haftalık repo ihale faiz oranını %24’te, faiz koridorunu da %22,5-25,5 bandında bırakmış oldu. Sadeleşmenin de gerçekleştirildiği bu yılın tamamında politika faiz oranında 1600 baz puanlık ciddi artışla güçlü bir sıkılaşma süreci yürütülmüş oldu.

 

TCMB’nin bugünkü toplantısında sıkılaşmada ek adım atmamasında, kurda gözlenen istikrar kazanma eğilimine ek olarak, geçmiş faiz artırımlarının gecikmeli etkilerini görme ihtiyacının etkili olduğunu düşünebiliriz. Nitekim, finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın devam ettiği ve bu yavaşlamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı ksmen sınırlayacağına dair ifadeler dikkat çekiyor. Ayrıca, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı çerçevesinde sektörel fiyat indirimlerinin enflasyon görünümü ve beklentilerine etkisini gözlemleme ihtiyacının da başka bir unsur olduğunu düşünebiliriz.

 

Ekim ayına ait ilk tahminlerimiz de, Eylül sonunda %24,52’ye çıkan yıllık TÜFE enflasyonunun bu seviyede kısa vadede tepe yapmış olabileceği ve yıl sonuna kadar %22-23 seviyesine gerileme gösterebileceği yönünde. Öte yandan, 2019 yılının ilk yarısında yıllık enflasyonun yüksek seviyelerini koruyacağını, ancak ikinci yarıdan itibaren düşüş trendine girerek yılı %17,5 seviyesinde bitirebileceğini tahmin ediyoruz.

 

Bugünkü toplantıda sıkılaşmada ek adım atılmamasına karşın, enflasyonla mücadele alınan son kararların etkili olmaması ve kur geçişkenliğinin enflasyon görünümünde riskleri artırması durumunda ek sıkılaşmaya gidilmekten çekinilmeyeceğini görüyoruz. Mevcut durumda küresel risk algılamasında yaşanan dalgalanmalar da, bu konudaki hassasiyeti destekliyor. Diğer taraftan, Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin uygulamaların ekonomik dengelerde arzu edilen iyileşmeyi yaratması durumunda, küresel likidite koşullarının da destekleyici olması şartıyla, 2019 yılının özellikle ikinci yarısına doğru sıkılaşma boyutunu hafifletecek faiz indirimi kararlarının gerçekleşmesi için uygun bir ortam oluşacağını düşünmeye devam ediyoruz. Özellikle, küresel büyüme endişeleri ve bunun para politikalarının normalleşmesini ılımlı hızda tutma etkisini de bu noktada destekleyici bir unsur olarak görüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.