Hazine Yorumu
24.10.2018
 
Dün güne 5,66 seviyesi ile başlayan USD/TL paritesi Cumhur ittifakının taraflarından gelen açıklamalar ile sert dalgalanmalar yaşadı. Sabah saatlerinde 5,87 seviyelerine kadar yükselen kur günü 5,74 seviyesinden kapatsa da gelişmekte olan ülke para birimleri içinde ABD Dolarına karşı en çok değer kaybeden para birimi oldu. Dün ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı Ekim ayı borçlanma programı çerçevesinde 2 yıllık gösterge tahvilin yeniden ve 5 yıllık gösterge tahvilin ilk ihracını gerçekleştirdi. İhalelerde ROT dahil toplam 3,6 milyar TL borçlanma yapılırken, söz konusu ihaleler ile Ekim ayı borçlanma programı tamamlandı ve iç borç çevirme oranı da %110 seviyesinde gerçekleşti (beklenti %108). Tahvil piyasasında ise işlem hacimleri orta ve uzun vadelerde yoğunlaşırken siyasi taraftan gelen etki ile faizler tüm vadelerde yükseldi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi %26,05, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise %19,65 seviyesinden günü kapattı. TL likidite tarafında TCMB, 20 milyar TL’lik repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 148 milyar TL, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt dışı piyasalarda açıklanacak olan ABD yeni konut satışları, ham petrol stok verileri ile FED Başkanlarının konuşmaları takip edilecek. Yurt içinde ise veri açıklaması bulunmazken yarın yapılacak TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı öncesi tahvil piyasasında faizlerin mevcut seviyelerini koruması beklenebilir.
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.