Hazine Yorumu
23.10.2018

Geçtiğimiz haftayı yabancı yatırımcı girişlerinin etkisi ile güçlenerek kapatan TL cinsi varlıklar küresel risk alma iştahındaki azalışın yanında bugün yapılacak ihaleler ve bu hafta yapılacak faiz toplantısı öncesi haftaya tüm piyasalarda değer kaybı ile başladı. Türk Lirası, ABD Doları karşısında gelişmekte olan ülke para birimleri içinde en çok değer kaybeden para birimi olurken günü 5,68 seviyesinin üstünde kapattı. Tahvil piyasasında ise 1,6 milyar TL işlem hacmi gerçekleşirken satışların hakim olduğu bir gün geride kaldı. Bu kapsamda 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 4 bp yükselişle %25,84, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi  ise 38 bp yükselişle  %19,12 seviyesinden günü kapattı. TL likidite tarafında TCMB, 6 milyar TL’lik ve 14 günlük repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 155 milyar TL, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt dışı piyasalarda önemli bir veri açıklaması bulunmazken yurt içinde Hazine’nin yapacağı 2 ve 5 yıl vadeli gösterge tahvil ihaleleri ile Ekim ayı tüketici güveni verisi takip edilecek. Tahvil piyasasında bugün de sınırlı satıcılı seyir beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.