Hazine Yorumu
22.10.2018
Haftanın son işlem gününde petrol fiyatlarındaki yükseliş ve küresel satış baskısının devamı ile USD/TL paritesi günü 5,68 ile tamamladı. Türk Lirası dolara karşı gelişmekte olan ülke para birimleri içinde negatif ayrışırken tahvil piyasasında da tüm vadelerde faizler yükseldi. İşlem hacminin özellikle orta ve uzun vadeli kıymetlerde yoğunlaştığı izlenirken gösterge tahvillerde işlem hacmi görece düşük kaldı. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi %25,80 ile önceki güne değişmezken, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi  ise %18,74’e yükseldi.  TL likidite tarafında TCMB, 80 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 157 milyar TL, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt dışı piyasalarda önemli bir veri açıklaması bulunmazken yurt içinde eylül ayına ilişkin merkezi hükümet borç stoku verisi takip edilecek. Tahvil piyasasında yarın yapılacak Hazine ihaleleri öncesi sınırlı satıcılı seyir beklenebilir. 
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.