Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
16.10.2018

Sanayi üretiminde beklenen yavaşlama; ’sert iniş’ gözlenmiyor

 

Hatırlanacağı üzere, güçlü çıkan Temmuz verilerinin analizine yönelik yazımızı ’Sanayinin katkısı devam ederken, daha zayıf görünüme geçiş işaretleri’ başlığı ile vermiştik. Nitekim, Ağustos ayında, hem bayram tatiline bağlı işgünü kaybı hem de finansal dalgalanmanın etkisiyle, düzeltilmemiş verilerde yıllık bazda %11,0’lık sert bir düşüş yaşandı (beklentimiz %5,6, piyasa beklentisi %7,5 düşüşler yönündeydi). Ancak, takvim etkilerinden arındırdığımızda %1,7’lik ılımlı yıllık artış gözlemliyoruz (beklentimiz %2,0, piyasa beklentisi %1,0 artışlar yönündeydi). Düzeltilmiş verilerde yıllık artış ikinci çeyrekte %5,2 düzeyindeydi. Eylül ayına ait ilk tahminlerimiz ise, düzeltilmemiş verilerde %4’ler seviyesinde tekrar yıllık artışın gözlenebileceği; düzeltilmiş verilerde de yıllık artış oranının %3’e doğru bir iyileşme gösterebileceği yönünde.  Bu durumda, üçüncü çeyrekte yıllık üretim artışı %3’ler seviyesinde oluşabilir. Böylece, ikinci çeyrekte %5,2 ve ilk yarıda %6,2 düzeyinde gerçekleşen ekonominin yıllık büyüme oranının, üçüncü ve son çeyrekte %1-2 bandına gerilediğine tanık olabiliriz. Yılın tamamına ait %3,7’lik (yıl başındaki tahminimiz de %4 ile benzer düzeydeydi) ve 2019 yılına ait %2’lik büyüme tahminlerimizi koruyoruz.

 

Ağustos üretim verilerinin detaylarında da, zayıf verinin henüz büyüme görünümü açısından kalıcı bir kötümserlik içermediğini görüyoruz. Nitekim, zayıf üretim verisinde dayanıklı tüketim mallarının önemli etkisi gözlenirken; yatırım ve yüksek teknoloji ürünlerindeki güçlü seyri, orta vadeli büyüme görünümü açısından destekleyici buluyoruz.

 

Sektörel bazda da, finansal dalgalanmanın ilk zayıflatıcı etkileri inşaat, otomotiv, mobilya gibi sektörlerde gözlenirken; ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya sektörünün gücünü korumasını kalıcı büyüme trendi açısından önemsiyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.