Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.10.2018

Cari dengedeki iyileşme hızlanıyor

 

Ağustos ayında cari denge, beklentilerle uyumlu olarak ‘fazla’ vererek, yıllık açıktaki düşüşün hız kazanmasını sağladı. Ağustos ayında 2,6 milyar dolarlık fazla sonrasında (geçen yılın aynı ayında 923 milyon dolarlık açık kaydedilmişti), yıllık cari açık Temmuz sonundaki 54,6 milyar dolardan Ağustos sonunda 51,1 milyar dolara geriledi. Eylül ayında da ilk tahminlerimiz, aylık cari fazlanın devam edeceği öngörüsüyle, yıllık açığın 45 milyar dolar seviyesine düşüşünü hızlandırabileceği yönünde. Hem kur hem de talep gelişmelerine ek olarak, ihracatı destekleyici yeni program anlayışı doğrultusunda, yıllık cari açıkta 2019 yılının ilk yarısı sonuna doğru 25-30 milyar dolar bandına inilebileceğini tahmin ediyoruz. Geçen hafta yayımladığımız Görünüm 2019 Raporumuzda da açıkladığımız üzere, 2018 ve 2019 cari açık tahminlerimiz sırasıyla 37 ve 32 milyar dolar; milli gelire oranı ise %4,7 ve %4,3.

 

Ağustos ayı cari fazlasını destekleyen gelişmelerde, dış açıktaki sert düşüşe ek olarak, bavul ticareti ve taşımacılık gelirlerinde iyileşme, güçlü turizm gelirleri, doğrudan yatırımlarla ilgili kar transferlerinin azalışta olması gibi unsurlar etkili. Diğer taraftan, dış borç faiz ödemeleri ve portföy yatırımlarına ait giderlerin cari dengeyi olumsuz etkilemeye devam ettiğini izliyoruz.

 

Finansman tarafında ise, cari fazla gelişimine sermaye girişinde zayıflamanın eşlik ettiğini görüyoruz. Özellikle kısa vadeli sermaye girişinde (portföy yatırımları, ithalatın finansmanına yönelik krediler, bankaların kısa vadeli kredileri) gerileme daha belirgin. Doğrudan yatırımların katkısı ve reel sektörün uzun vadeli kredileri ise yavaşlamakla birlikte devam ediyor. Bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarında ise 10,4 milyarlık artış söz konusu.

 

'Net hata ve noksan' kaleminin katkısı ise aynı hızla sürüyor. Ağustos ayında da 3,7 milyar dolarlık giriş var. Böylece, 8 aylık dönemde bu kalemden elde edilen toplam katkı 15,1 milyar dolara ulaşıyor. 

 

Diğer taraftan, cari fazla ve net hata ve noksan kaleminin katkısına karşılık, sermaye girişindeki zayıflama sonrasında, resmi rezervlerde Ağustos ayında 8,1 milyar dolarlık düşüş söz konusu. TCMB verileri, Eylül ayında da 3,4 milyar dolarlık ek gerilemeye işaret ediyor.

 

Kurun mevcut seviyeleri, belli bir bant etrafında hareket eden petrol fiyatları ve beklentilerimiz doğrultusunda ekonomide yavaşlama sinyalleri, cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğini gösteriyor. Finansman tarafında da, küresel sermayenin gelişen piyasalara akışının seçici olmakla birlikte devam ediyor olması destekleyici unsur olurken; ticaret savaşlarının ne şekilde ilerleyeceği temkinlilik noktası olarak beliriyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.