Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.10.2018

 Kur etkisi hızlı yansıyor

 

Eylül ayında TÜFE artışı %6,30 ile, %3,40’lik tahminimizin ve benzer düzeydeki piyasa bekentisinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Yüksek aylık artışta, sadece hızlanan gıda fiyat artışının değil; dayanıklı tüketim malları başta olmak üzere kurda yaşanan sert yükselişin önemli boyutta yansımasının etkili olduğunu görüyoruz. Nitekim, Ağustos ayında yapılan %4-5’ler seviyesinde artışlar sonrasında; otomotiv, ev eşyası, eğlence-kültür araçlarında %10-15’ler düzeyinde yüksek aylık artışlar izliyoruz. Yıllık enflasyon Eylül sonunda %24,52’ye çıkarken; yıl sonuna dair tahminimizi %21,5’ten %26,5’e çekiyoruz. Hem kurda istikrar yönde eğilim ve kur etkisinin hızlı yansıtılmış olması, hem de Yeni Ekonomi Programı’nın enflasyonla mücadele kararlı yaklaşımı ile bu yılın yüksek baz etkisi doğrultusunda, gelecek yıla ait tahminimizi %16’dan %17,5’e ılımlı oranda çıkarıyoruz.

 

Yıllık enflasyondaki yükselişte, kur etkisini daha kısa sürede ve daha belirgin yansıtan mal enflasyonu ön planda kalmaya devam ederken; hizmet enflasyonundaki yükseliş sürmekle birlikte göreceli olarak düşük kalıyor. Benzer şekilde, son 8 aydır genişleme yönünde olan ÜFE-TÜFE yıllık enflasyon artış farkının son verilerde 21,6 puan gibi oldukça yüksek seviyeye ulaştığını izliyoruz. Kurda mevcut durumda gözlenen istikrar kazanma eğiliminin korunması halinde, hem mal-hizmet enflasyonu hem de üretici-tüketici enflasyonu arasındaki farkların özellikle 2019 yılında daralmasını bekliyoruz.

 

Hem mevcut enflasyonun yüksek seyri hem de temel enflasyon göstergelerinde devam eden riskler nedeniyle, TCMB’nin de son açıklamalarında işaret ettiği üzere, kısa vadede güçlü sıkı duruşta herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

 

Eylül enflasyonunun detaylarında ise, yaş sebze-meyve fiyatlarında %13,34’e ulaşan aylık artışa ek olarak, gıda enflasyonunun daha az oynak kısmı olan işlenmiş gıda enflasyonunda %2’lerden %6,42’ye sıçrama yüksek gıda enflasyonunda etkili olurken; gıda enflasyonunun gelecek döneme ilişkin endişeleri de artırır bir görünüm çiziyor. Nitekim bu grupta yıllık artış oranı, bu yıl genelinde izlediği %13-15 bandından %22,1’e hızlı bir yükseliş gösteriyor. Küresel gıda enflasyonunun ılımlı seyri karşısında, içerde kurun gelecek dönem seyri, işlenmiş gıda enflasyonun tekrar makul seviyelerine dönmesi açısından da önem arz ediyor.

 

Kurun yansıması etkisi, çekirdek enflasyon göstergelerinde de kendini gösteriyor. Kritik ’C’ göstergesi Eylül sonunda %24,05’e ulaşırken; yıl sonuna doğru %30 seviyesine yaklaşılabileceği sinyali veriyor. Manşet enflasyonunda da, Ekim’de muhtemel devam edecek hızlı hareketinin ardından son iki ayda daha ılımlı bir seyir sonrasında, 2019 yılının ilk yarısında yükseliş eğilimini koruyacağını; ancak ikinci yarıda hızlı bir iniş trendine girebileceğini düşünüyoruz.

 

Petrol fiyatlarının son dönemdeki yükseliş hareketi de, kısa vadede enflasyonda ek baskı unsuru olarak beliriyor.

 

Diğer taraftan, konut sektöründeki yavaşlığı yansıtır bir şekilde, kira enflasyonunun görece ılımlı kaldığını izliyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.