Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
28.09.2018

’Çekirdek’ dış açıktaki gerileme devam ediyor

 

Ağustos ayında dış ticaret açığı beklenti doğrultusunda 2,42 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllık dış ticaret açığı, büyümedeki yavaşlama sinyalleri eşliğinde ithalattaki azalmanın devam etmesi ve 1 milyar dolar seviyesine yaklaşan altın ihracatı ile, Temmuz sonundaki 83,8 milyar dolar seviyesinden 80,3 milyar dolar seviyesine geriledi. Yıllık dış ticaret açığının, büyüme hızında yavaşlama, altın ithalatında normalleşme ve kurdaki sert değer kaybı ile baz etkisine bağlı olarak da yılın ikinci yarısında düşüş trendini sürdüreceğini düşünüyor yılı 68,5 milyar dolar seviyesinde bitireceğini tahmin ediyoruz. 2019 sonuna ilişkin beklentimiz ise 65,5 milyar dolar seviyesinde.

 

Kümülatif altın ithalatında azalma Ağustos ayında devam etti. Ocak ayında 2 milyar dolar üzerine yükselen ve Şubat-Mayıs ayında 1,0-1,5 milyar dolar bandında gerçekleşen altın ithalatı, Temmuz ayının ardından Ağustos ayında da geriledi ve 1 milyar dolar seviyesinin altında kalmayı sürdürdü (Mayıs: 1,65 milyar dolar; Haziran: 0,58 milyar dolar; Temmuz: 0,72 milyar dolar; Ağustos: 0,31 milyar dolar). Enerji ithalatının ise, Temmuz ayında 2014 yılının ardından ilk kez 4 mlyar dolar seviyesine yükselmesinin ardından Ocak-Haziran dönemine benzer olarak 3,0-3,6 milyar dolar seviyesine tekrardan gerilediğini görüyoruz. Ancak enerji ithalatındaki aylık bazda yaşanan gerilemeye karşılık, İran’a uygulanacak yaptırımlar nedeniyle yükselen petrol fiyatları, enerji ithalatının yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesine neden olabilir.

 

Altın ve enerji hariç dış açığındaki azalmanın ise, Temmuz ayının ardından Ağustos ayında da belirgin bir şekilde devam ettiğini görüyoruz (Ağustos: 30,1 milyar dolar; Temmuz: 33,6 milyar dolar; Haziran: 36,5 milyar dolar; Mayıs: 37,0 milyar dolar). İkinci yarıda beklenen yavaşlamanın da etkisiyle çekirdek açık geçen yılın ortasındaki 26,5 milyar dolar seviyesine daha da yaklaşabilir.

 

Ağustos dış ticaret verilerinin detaylarında, ihracatın ithalatı karşılama oranının ithalattaki sert gerileme ile aylık bazda yükselerek %83,6 seviyesinde gerçekleştiğini (Temmuz: %70,1; Haziran: %70,1; Mayıs: %64,6), 12 aylık verilerde ise de benzer şekilde yükselişin sürdüğünü görüyoruz (Ağustos: %66,9; Temmuz: %66,1; Haziran: %65,1; Mayıs: %65,0). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda ise, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,1’e çıktığını, bu yılın sekiz aylık döneminde de Temmuz sonuna göre 1,4 puan artışla yükselişini devam ettirerek %86,7’ye ulaştığını izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracat cephesinde ise, 12 aylık kümülatif verilerde yıllık artış oranının Temmuz ayında %5,6’lık bir artış gerçekleştirmesinin ardından bölge ekonomisindeki yavaşlamanın da etkisiyle Ağustos ayında %4,9 artış ile Mart 2014’ten bu yana en zayıf tabloya işaret ettiğini görüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.