Hazine Yorumu
26.09.2018

Türk Lirası dün dolara karşı dalgalı seyir izlerken, günü 6,19 seviyesi ile gelişmekte olan ülke para birimleri içinde en çok değer kaybeden para birimlerinden biri olarak günü tamamladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı dün Eylül ayı borçlanma programı çerçevesinde 08.11.2023 vadeli TÜFE’ye endeksli devlet tahvilinin yeniden ihracı ile toplam 2,39 milyar TL borçlanma gerçekleştirirken  23.09.2020 vadeli  kira sertifikasının doğrudan satışıyla da 1,7 milyar TL borçlanıldı. Söz konusu ihaleler ile Eylül ayı borçlanma programı tamamlanırken, 7,8 milyar TL'lik itfaya karşılık 9,6 milyar TL borçlanılmış oldu. Böylece iç borç çevirme oranı da %122 seviyesinde gerçekleşti (Beklenti %110). Tahvil piyasasında işlem hacimlerinin sınırlı kaldığı günde 2 yıllık gösterge tahvilde işlem geçmezken, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise %18,65  seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB, 27 milyar TL’lik  haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 160 milyar TL, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise %24,05 seviyesinde gerçekleşti. Yurt içi ve yurt dışında piyasaları etkileyecek veri akışının olmayacağı günde, piyasa kapanışı sonrası açıklanacak olan FED faiz kararı takip edilecek. Tahvil piyasasında faizlerin mevcut seviyelerini koruması beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.