Ekonomik Değerlendirme - Yeni Ekonomi Programı
20.09.2018

Yeni Ekonomik Program’da dengelenme-disiplin-değişim dönemi

 

Sadece ekonomik programın değil aynı zamanda politikalar değişikliğini de içeren ve 2019-2021 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı (YEP), 3 ana temel üzerine inşa ediliyor: ekonomik dengelenme, mali disiplin ve üretim ve ihracatta katma değer odaklı değişim. Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak tarafından açıklanan YEP sunumunda, ekonomik hedeflerin ulaşılabilir olması açısından gerçekçi göründüğünü ve programın kırılgan dengeleri gözeterek önlem politikalarında öncelik veren bir yaklaşıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim, finansal dalgalanma sonrasında iç talepte belirginleşen yavaşlama karşısında, yılın ilk yarısında yıllık bazda %6,2 büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın tamamında %3,8 seviyesinde büyüme oranı ile bitirmesi bekleniyor ki; bu durumda ikinci yarıda yıllık büyüme hızının %1’in altına düşeceğinin öngörüldüğünü anlıyoruz. Ek olarak, büyüme modelinde yeniden dengelenme ile, büyüme hızının 2019 ve 2020 yıllarında da sırasıyla %2,3 ve %3,5 ile potansiyelin oldukça altında oranlarda gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Potansiyel büyüme oranına yaklaşım ise, ancak 2021 yılından itibaren gözleniyor. Bu dönem itibariyle de, büyümenin sağlıklı ve sürdürülebilir çizgiye ulaştırılması hedefine ulaşılacağının düşünüldüğünü anlıyoruz.

 

Bu yıl enflasyon gelişiminde yaşanan ciddi bozulma karşısında da, TÜFE yıllık enflasyon oranının bu yılı %20,8’e yükselerek bitirmesi, gelecek yıl sonunda da ancak %15,9 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Tek haneli enflasyonun ise ancak 2020 sonu itibariyle mümkün olacağı düşünülüyor. Enflasyonla mücadelede ise, sadece bağımsız ve sıkı para politikasının yeterli olmayacağı; maliye politikası desteği ile toplum genelinde koordinasyonun sağlanmasının gerekli olduğu vurgulanıyor. Bu çerçevede, yeniden yapılandırılmış finansal istikrar ve kalkınma komitesinin hayata geçirilmesi ve enflasyonla topyekün mücadele edilmesi konularındaki kararlılık dikkat çekiyor.

 

Yeni programda, enflasyon ile birlikte cari açık da düşürülmesi gereken diğer kritik bir denge olarak karşımıza çıkıyor. 2016 yılında yapısal kısıtın altına inen ancak geçen yıl %5,6’ya çıkan cari açık oranının özellikle bu yılın ikinci yarısında gözlenen yavaşlamayla yıl sonunda %4,7’ye inmesi, 2019 sonunda da yine yapısal kısıtın altında %3,3 gibi düşük seviyede gerçekleşmesi hedefleniyor. Cari açığı hızla indirmede de, ilaç, kimya, petrokimya, enerji, makine/teçhizat ve yazılım sektörlerinin öncelikli yatırım yapılabilir alanlar olarak belirlendiğini görüyoruz.

 

Hem enflasyon hem de cari açıkla mücadelede de, mali disiplin önemli bir politika duruşu haline geliyor. 2011 yılından beri %1’ler seviyesinde bulunan bütçe açığı oranının bu yıl %1,9’a çıkacağı tahmin edilse de, yükselişin devam etmesine izin verilmeyerek, 2019 yılında da %1,8 seviyesinde tutulacağı belirtiliyor. Bu alanda önemli bir yenilik olarak da, kamu maliyesi değişim ve dönüşüm ofisinin kuruluşu ile, 59,9 milyar TL’lik harcama kısıcı ve 16 milyar TL’lik gelir artırıcı olmak üzere toplam 75,9 milyar TL’lik kamu kaynağının hayata geçirileceğini görüyoruz.

 

Diğer kritik bir alan olarak, istihdamda ise 2021 yılına kadar 2 milyon yeni istihdam yaratılmasının hedeflendiğini izliyoruz.

 

Son ancak önemli alan olarak, bankacılık ve reel sektöre yönelik tedbirlerde, bankacılık sektörünün güçlü yapısını sürdürmesi ve reel sektörü finanse etmeye devam etmesinin önemli olduğu; bunun için de mali bünye değerlendirme çalışmalarının yapılacağını ve bu çalışmaların sonuçlarına göre aksiyonlar alınacağını görüyoruz.

 

Özetle, ekonomi yönetiminin sunumunu gerçekleştirdiği Yeni Ekonomik Programla ilgili olarak, ekonomik dengelerdeki hassasiyetleri ve öncelikleri dikkate alan, gerçekçi hedeflere sahip ve bu hedeflere ulaşmak için gerekli uygulamaları gerçekleştirmede kararlı bir  tutuma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.