Hazine Yorumu
19.09.2018
ABD Başkanı Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin ürününe %10 oranında ek gümrük vergisi getirdiğini açıklayarak ticaret savaşına ilişkin endişeleri artırması ve Suriye’de Rus savaş uçağının düşmesi ile global piyasalarda dün risk iştahı geriledi. Yurt içinde ise Hazine ihalesinin takip edildiği günde faizler tüm vadelerde sınırlı olarak yükseldi ve 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faiz % 25,32 olurken, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise %19,02  seviyesinden günü tamamladı. İhalenin detayına bakıldığında 18.09.2019 vadeli kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracında 1,7 milyar TL'si ROT olmak üzere toplam 2,2 milyar TL borçlanma yapılırken, ihalede ortalama bileşik faiz %25,05 seviyesinde gerçekleşti. TL likidite tarafında TCMB 31 milyar TL’lik  haftalık repo ihalesi açarken toplam fonlamanın 142 milyar olduğu günün sonunda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde gerçekleşti. Bugün ABD’de inşaat izinleri verisi açıklanırken yurt içinde önemli bir veri açıklaması bulunmuyor. Tahvil piyasasında bugün sınırlı alıcılı seyir izlenmesi beklenebilir.
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.