EKONOMİK DEĞERLENDİRME
27.07.2015
 

 

 

İşlenmemiş gıda fiyatlarındaki düzeltme bu ay ara verebilir

 

Mayıs-Haziran döneminde %12’ye yakın fiyat düşüşüyle TÜFE enflasyon oranının dizginlenmesi yardımcı olan işlenmemiş gıda fiyatları, Temmuz enflasyonunda aynı katkıyı sunmayabileceği yönünde sinyal veriyor. Ankara’daki gıda fiyatlarını gösteren Türk-İş Temmuz verileri, sebze fiyatlarında %9,6’lık aylık artış yansıtıyor. Meyve fiyatlarındaki düşüş, ortalama sebze-meyve fiyatlarının enflasyona etkisini kısmen dengelese de; geçen iki ayın ciddi düşüşlerinin gözlenmeyeceği ihtimali artıyor.

 

Bu doğrultuda, bu ayın enflasyon gelişiminde, gıda fiyatlarından önemli bir katkının beklenmemesi gerektiği görüşümüz güçleniyor. Geçen yılın Temmuz ayında kaydedilen %0,23’lük sınırlı gıda enflasyonu göz önüne alındığında, yıllık enflasyonun düşüşüne gıda tarafından çok ciddi bir desteğin gelmeyeceğini düşünebiliriz. Ancak, petrol ve altn fiyatlarındaki düşüş ile geçen yılın baz etkisini düşündüğümüzde, yıllık enflasyonun bu ay da düşüşünü sürdürmesini bekliyoruz.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.