Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
17.09.2018

Sanayinin katkısı devam ederken, daha zayıf görünüme geçiş işaretleri

 

Sanayi üretiminde yıllık artış oranı Temmuz’da hem düzeltilmiş hem de düzeltilmemiş verilerde güçlü kaldı. Piyasa beklentilerine göre oldukça iyimser kalan sırasıyla %4,7 ve %3,0’lık tahminlerimize karşılık, düzeltilmemiş ve düzeltilmiş yıllık artış oranları sırasıyla %7,9 ve %5,6 seviyelerinde gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksinde ise, iki aylık düşüş sonrası Temmuz’da %3,5’lik  güçlü bir yükseliş söz konusu.

 

Temmuz ayında güçlü üretim verilerine karşın, Ağustos ayında, hem bayram tatiline bağlı işgünü kaybı hem de finansal dalgalanmanın etkisiyle, ilk hesaplamalarımıza göre düzeltilmemiş verilerde %5-6 bandında  yıllık daralma, düzeltilmiş olarak da %2’ler seviyesine inen yıllık artış oranları görebiliriz. Bu çerçevede, yılın ilk yarısında %6,2 düzeyinde gerçekleşen yıllık büyüme oranın, ikinci yarıda %2’ler düzeyine gerilediğine tanık olabiliriz. Bu çerçevede, yıl başında öngördüğümüz yılın tamamına ait %4’lük büyüme tahminimizi koruyoruz.

 

Temmuz üretim verilerinin detaylarında, güçlü üretim aktivitesinde tüketim mallarının etkisi belirgin gerçekleşirken; ara ve yatırım mallarında da güçlenme eşlik ediyor. Yüksek teknoloji ürünlerinin yüksek perfromansı da korunuyor.

 

Sektörel bazda ise, ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya sektörü gücünü korurken; inşaat sektörü önceki ayların yavaşlamasından sonra toparlanma gösteriyor. Ancak, Ağustos ayında yaşanan finansal dalgalanma sonrasında daha zayıf bir performans ile karşılaşabiliriz. Otomotiv sektöründe ise son aylardaki yavaşlama ivmesi korunurken; takip eden dönemde bu görünüm belirginleşebilir.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.