Hazine Yorumu
17.09.2018
Haftanın son işlem gününde cari açık verileri açıklandı.  Temmuz ayında aylık bazda gerileme ile 1,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, yıllık cari açık ise 54,6 milyar dolar seviyesine geriledi. Verinin piyasa üzerinde etkisi sınırlı kalırken, TCMB’nin sert faiz artışı sonrası USD/TL paritesi 6,14 seviyesi ile haftayı tamamladı. Tahvil piyasasında ise faizler düşerken orta ve uzun vadeli kıymetlerde işlem hacminin yükseldiği izlendi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faiz % 24,94 olurken, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise %18,64  seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB 24 milyar TL’lik  haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurtiçinde işsizlik verileri ve Ağustos ayı bütçe dengesi verileri izlenecekken, Euro Bölgesinde ise Ağustos ayı çekirdek tüketici fiyat endeksi verileri takip edilecek. Tahvil piyasasında yarın yapılacak Hazine ihalesi öncesi faizlerde mevcut seviyelerin korunması  beklenebilir. 
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.