Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
14.09.2018

Yıllık cari açıktaki düşüş belirginleşti

 

Temmuz ayında cari açık, beklentilerimizden iyimser olarak aylık bazda gerileme ile 1,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, yıllık açık da Haziran sonundaki 57,6 milyar dolar seviyesinden 54,6 milyar dolar seviyesine geriledi. Gerileyen yıllık açıkta, azalan dış ticaret açığının yanı sıra, diğer taşımacılık kaleminden elde edilen gelirde yaşanan artış, doğrudan yatırımlara yönelik kar transferlerinde azalış ve turizm gelirlerinin güçlü katkısının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Böylece, yıllık açıktaki azalış da Temmuz ayında belirginleşmiş oldu. Ağustos ayına ait Gümrük dış ticaret verileri çerçevesinde ilk tahminlerimiz ise, aylık bazda cari fazla görebileceğimize ve yıllık açıktaki azalış trendinin önümüzdeki dönemlerde de güçlü bir şekilde devam edeceğine işaret ediyor. Özellikle, kurun mevcut yüksek seviyeleri ve TCMB’nin parasal sıkılaşma adımlarının ardından büyümede yavaşlamayı da dikkate aldığımızda, 2018 yılı cari açık tahminimizi 53,5 milyar dolar seviyesinden 45,5 milyar dolar seviyesine indiriyoruz.  2019 tahminimiz ise 39,5 milyar dolar.

 

Beklentilerimizden iyimser gerçekleşen Temmuz ayı cari açık verisinin detayında, faiz giderlerinin geçen seneye kıyasla yüksek kalmasına karşılık cari denge üzerindeki olumsuz etkisinin geçen aya kıyasla hafiflediğini görüyoruz. Ek olarak, bavul ticaretinin zayıf kalmayı sürdürmesine karşın, doğrudan yatırımlara yönelik kar transferleri ile portföy yatırımlarına ait giderlerdeki hızlanmanın normal seviyelere gerilediğini ve gelirlerinin güçlü katkısının yıllık açıktaki düşüşün belirginleşmesini desteklediğini görüyoruz.

 

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların aylık bazda gerilemesine karşın olumlu katkısı, bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarındaki artışın devam etmesine karşın yaşanan yavaşlama, yabancı yatırımcıların DİBS tarafındaki satışlarında gerileme ve yatırım eğilimini gösteren reel sektörün uzun vadeli borçlanmasının artış yönünde kalmasının yarattığı iyimserliğe karşın; yabancı yatırımcıların hisse tarafında net satış tarafına geçmesi ile bankaların uzun vadeli net borçlanmasının ‘eksi’ tarafta kalmaya devam etmesi gibi zayıflıklar dikkat çekiyor.

 

Ayrıca, ‘net hata ve noksan’ kaleminin, Şubat-Haziran döneminde kaydedilen güçlü döviz girişinin ardından Temmuz ayında da 3 milyar dolarlık daha güçlü girişin olduğunu görüyoruz. Söz konusu döviz girişine ek olarak, resmi rezervler de Temmuz ayında 2,4 milyar dolarlık artış kaydediyor. Ancak TCMB verileri, Ağustos ayında TCMB’nin döviz kurlarında stabilizasyonu sağlamak amacıyla aldığı önlemler nedeniyle rezervlerde yaklaşık 8 milyar dolarlık azalış olabileceğine işaret ediyor.

 

Kurun mevcut seviyeleri, belli bir bant etrafında hareket eden petrol fiyatları ve beklentilerimiz doğrultusunda ekonomide yavaşlama sinyalleri, cari açıktaki azalış trendi açısından destekleyici olmakla birlikte; küresel ölçekte hem ticaret savaşları hem de gelişen ülkelere ilişkin bulaşıcılık endişelerinin gelişen piyasalara yönelik sermaye akımında yarattığı baskının, finansman  koşulları açısından dış dengenin sürdürülebilirliği açısından önemlilik arz etmeye devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.