Hazine Yorumu
14.09.2018

TCMB dün Para Politikası Kurulu toplantısında fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yaparak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilerin üstünde 625 baz puan artırarak %17.75'ten %24'e yükseltti. Ayrıca gecelik vadede gerçekleştirilen fonlamanın haftalık vadede yapılacağını duyurdu. Açıklamanın ardından USD/TL paritesi 6,01 seviyesine kadar gerilerken günü 6,16 seviyesi ile tamamladı. Tahvil piyasasında ise faizler düşerken orta ve uzun vadeli kıymetlerde işlem hacmi yükseldi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvilde işlem geçmezken, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise %19 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB  haftalık repo ihalesi açmazken, gün sonunda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde gerçekleşti. Bugün Euro Bölgesi Temmuz ayı ticaret dengesi verileri ile ABD’de açıklanacak olan Ağustos ayı perakende satış verileri takip edilecek. TCMB’nin faiz artışı sonrası tahvil piyasasında faizlerde sınırlı gerilemenin görülmesi  beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.