Ekonomik Değerlendirme - Büyüme
10.09.2018

Çeyreklik bazda da büyümeye devam edilmesine karşın, büyüme oranlarında yavaşlama gündemde

 

Büyüme hızında yılın ikinci çeyreğinde beklenen yavaşlamanın beklendiği gibi ılımlı kaldığını görüyoruz. İlk çeyreğe ait yıllık büyüme oranı %7,4’ten %7,3’e hafif aşağı çekilirken, ikinci çeyrek büyümesi de %5,2 olarak açıklandı. 2017 yılına  ait çeyreklik büyüme verilerinde küçük değişiklikler olmasına karşın, tüm yıla ait %7,4’lük büyüme oranının korunduğunu izliyoruz.

 

Mevsimsel düzeltilmiş verilere göre de ekonomi son 7 çeyrektir aralıksız büyüyor. Ancak, gerek parasal sıkılaşmanın gecikmeli etkileri ve güçlü baz etkisi, gerekse de geçen ay belirginleşen finansal dalgalanma ve akabinde beklenen ek parasal sıkılaşmanın yansımaları doğrultusunda, üçüncü çeyrekten itibaren çeyreklik bazda daralma rakamları ve yıllık bazda büyüme oranlarında sert aşağı hareket görebileceğiz. Ancak, yılın ilk yarısında elde edilen %6,2’lik büyüme oranının katkısı doğrultusunda tüm yıla ait %4’lük büyüme tahminimizi koruyor; 2019 yılına ait tahminimizi de %4’ten %3’e çekiyoruz. Gelecek hafta açıklanacak Temmuz üretim verisi, üçüncü çeyreğe girerken sanayi kesiminin büyüme katkısının ne ölçüde azalabileceği açısından önemli olacak.

 

İkinci çeyrek büyüme verilerine sektörel bazda baktığımızda, son üç çeyrektir sanayi üretim artışının büyüme altındaki katma değer artışına daha ılımlı yansıdığını izliyoruz. İlk çeyreğin %8,1’lik yıllık artışına göre de, katma değer artışı 2. çeyrekte %4,3’e geriliyor. 3. çeyrekte de, ilk tahminlerimize göre, söz konusu yavaşlamanın %2’ler seviyesine gerilemesi olası gözüküyor.

 

Tarım sektöründeki dalgalanmalar ise devam ediyor.  1Ç büyümesi yıllık bazda %4,6’dan %6,1’e yükseltilirken; 2Ç’te, bazın da olumsuz etkisiyle, %1,5’lik yıllık küçülme ile karşılaşıyoruz. Ancak, tarımsal üretimde 3Ç ile birlikte tekrar büyüme oranları görebiliriz.

 

Diğer taraftan, hizmetler tarafı güçlü katkısını sürdürüyor. Finans ve bilgi & iletişim öne çıkan destekleyici sektörler olurken; inşaat sektöründe ciddi ivme kaybı dikkat çekiyor. Yılın ikinci yarısında da zayıf görünümün devam etmesi beklenebilir.

 

Harcama grupları bazında ise, 2Ç’te özel tüketim harcamalarına, zayıf bazın da desteğiyle, kamu tüketim harcamalarının da destekleyici olarak katıldığını; yatırım harcamalarının ise ılımlı katkısını sürdüğünü izliyoruz. Ancak, son finansal dalgalanma sonrasında yatırım tarafında yavaşlama sürpriz olmayacak. Öte yandan, son dört çeyrektir ‘eksi’ olan net ihracatın 2Ç’de pozitif bölgeye geçtiğini görüyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren söz konusu katkının daha da arttığını görebileceğiz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.