Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.09.2018

 Yıllık enflasyon yükselen trendde

 

Ağustos ayında TÜFE artışı %2,30 ile, %2,02’lik tahminimizin ılımlı üzerinde gerçekleşti. Taze sebze-meyve fiyatlarında devam eden düşüşe karşın, kurdaki değer kaybının işlenmiş gıda, ev eşyası, otomotiv, eğlence-kültür, haberleşme araçları başta olmak üzere belirgin yansıması ile elektrik-doğalgaz fiyuatlarına yapılan zamlar, yüksek Ağustos enflasyonunda etkili unsurlar oldu.

 

Böylece, geçen ay ivme kaybeden yıllık enflasyondaki artış trendi Ağustos ayında tekrar hız kazanarak %15,85’ten %17,90’a ulaştı. Eylül ayına ait ilk gelişmeler de (elektrik-doğalgaz fiyatlarına yapılan yeni zamlar , kurun seyri gibi), yıllık enflasyonun artış trendine devam ederek %19’lu seviyelere yükselebileceği yönünde. Kurun geçişkenlik etkisini düşündüğümüzde de, yıl sonuna ait %15,3’lük tahminimizi %18,8’e çıkarıyoruz. 2019 tahminimizi de %11,5’ten %13,8’e daha ılımlı olarak yukarı çekiyoruz.

 

Yıllık enflasyondaki yükselişte, kur etkisini daha kısa sürede ve daha belirgin yansıtan mal enflasyonu ön planda görünürken; hizmet enflasyonundaki yükselişin göreceli olarak düşük kaldığı izleniyor. Benzer şekilde, son 7 aydır genişleme yönünde olan ÜFE-TÜFE yıllık enflasyon artış farkının son verilerde 14,2 puan gibi oldukça yüksek seviyeye ulaştığını izliyoruz. Kurdaki sert değer kaybının ardından önümüzdeki dönemde daha ılımlı bir seyir gözlenmesi beklentisiyle, hem mal-hizmet enflasyonu hem de üretici-tüketici enflasyonu arasındaki farkların daralmasını bekliyoruz.

 

Hem mevcut enflasyonun yüksek seyri hem de temel enflasyon göstergelerinde devam eden riskler nedeniyle, TCMB’nin de son açıklamalarında işaret ettiği üzere, bu ayki PPK toplantısında politika faiz göstergelerinde artırıma gideceğini tahmin ediyoruz.

 

Ağustos enflasyonunun detaylarında ise, yaş sebze-meyve fiyatlarında devam eden düşüş, gıda enflasyonunu kısmen kontrol altında tutmuş görünüyor. Ancak, işlenmiş gıda fiyatlarında hızlanan kur etkisi, yıllık gıda enflasyonunun %19,88’den %20,28’e yükselmesine neden oluyor. Söz konusu etkinin devam edeceği varsayımı ve geçen yılın düşük baz etkisi ile, yıllık gıda enflasyonundaki yükselişin sürmesi beklenebilir. Bu durumda, TCMB’nin yeni projeksiyonlarında %13’e yükseltilen gıda enflasyonu tahmininin iyimser kalmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

 

Orta vadeli görünüm açısından risk oluşturan unsurlardan biri de kira enflasyonunda gözleniyor. Aylık artış oranında son iki aydır hızlanma, yıllık artış oranının da çift haneli seviyelere çıktığını görüyoruz. Enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışı üzerinde bozucu etkisi açısından temkinli bir duruş gerektiriyor.

 

Kur etkisiyle ilgili olarak da, dayanıklı tüketim mallarında daha belirgin olmak üzere yansıma boyutunun belirginleştiğini izliyoruz. Yaz aylarından sonra fiyat ayarlama dönemindeki gelişmeler, özellikle yıllık enflasyonun %20’li seviyelere ne kadar yakın kalabileceğinde etkili olacak. Bu noktada da, iç talep ve kurun toparlanma eğiliminin ne kadar kalıcı olacağı belirleyici olacak.

 

Petrol fiyatlarının tekrar güçlenme eğilimi ise, enflasyon seyrinde diğer bir baskı unsuru olabilir. Mayıs ayından itibaren vergisel düzenlemeyle içeriye yansıtılmayan petrol fiyatlarındaki artış Ağustos ayında değişikliğe uğramıştı. Önümüzdeki dönemde izlenen politika, yıllık enflasyonun seyrinde diğer önemli bir unsur olacak.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.