Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
16.08.2018

Üretim artışında ivme kaybı

 

Sanayi üretimi artışında ivme kaybının Haziran ayı itibariyle başladığını görüyoruz. Üretimdeki yıllık artış oranı, hem düzeltilmemiş hem de düzeltilmiş verilerde %6-7 bandından %3 koridoruna inmiş görünüyor. Yıllık üretim artışı, düzeltilmemişte %2,9, düzeltilmişte %3,2. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi ise son iki aydır düşüşte ve Haziran’da da %2,0’lık azalış söz konusu

 

Yılın ikinci yarısında ilk aylarda, bayrama bağlı iş günü etkilerinin, düzeltilmemiş verilerde yıllık bazda önemli dalgalanmalara neden olabileceğini hatılatmak isteriz. Düzeltilmiş verilerde de, yılın ilk yarısında kaydedilen %7,5 seviyesindeki yıllık artış oranının yılın ikinci yarısında %2-4 bandına gerilemesini mümkün görüyoruz. Bu çerçevede, yılın tamamına ait %4’lük büyüme tahminimizi koruyoruz.

 

Haziran üretim verilerinin detaylarında, üretim artışının zayıflayan ivmesinde, dayanıklı tüketim ve yatırımlarda kullanılan sermaye mallarının önemli rol oynadığını izliyoruz. Finansal dalgalanma ve güven ortamında gözlenen zayıflama doğrultusunda, söz konusu üretim bileşenlerinin etkilerinin yılın ikinci yarısında belirginleştiğini görebiliriz. Diğer taraftan, yüksek teknoloji ürünlerinin son üretim verilerinde güçlü performans gösterdiğini izliyoruz.

 

Sektörel bazda ise, ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya üretimi belli ivmesini korurken, inşaat sektöründe son iki aydır ivme kaybının belirginleştiği dikkat çekiyor. Otomotiv sektöründe de son üç aydır yavaşlama ivmesi söz konusu. Bu çerçevede, yılın ikinci yarısında büyüme hızında beklenen yavaşlama da ilk işaretlerini vermiş görünüyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.