Ekonomik Değerlendirme - Yeni Ekonomi Yaklaşımının Ana Çerçevesi
10.08.2018

Yeni Ekonomi Yaklaşımının Ana Çerçevesi

 

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın yeni ekonomik sistemin genel çerçevesini çizdiği bugünkü açıklamalarında; kararlı, değişimi hedefleyen, güçlü bir refleks ve altyapıya sahip, güçlü temelleri olan, sürdürülebilir ve katılımcı özellikleri olan yeni ekonomik yaklaşımın altı çizildi.

 

Yeni ekonomi yaklaşımında, daha etkin bir iletişim ve güvene dayalı sürece duyulan ihtiyaç ön plana çıkıyor. Bu noktada, piyasa ile iletişim ve güvenin kazanılması önem taşıyor.

 

Para politikalarının tam bağımsızlığı, ülke ekonomisi açısından kritik unsurlardan biri olmaya devam ediyor. Finansal sektörün güçlü bir şekilde devam etmesi için, finansal istikrar en önemli hedeflerden biri olmaya devam ediyor. Semaye piyasasının payının artırılacağı bir dönem hedefleniyor.

 

Bütçe disiplini, sürdürülebilir ve ekonominin tüm paydaşlarıyla yürütülen büyümenin en temel dinamiklerinden biri olacak.

 

Yeni ekonomik yaklaşımın 4 temel aşaması olacak: İlk aşamada, ekonomik dengelenme sağlanacak. Burada da, tüketim ve cari açık kaynaklı büyüme yerine, 1-2 yıllık dönemde gerçekleşecek çok daha etkin bir ekonomik dengelenme öngörülüyor. Bu aşamada, enflasyonla mücadele, çok daha sıkı maliye politikası ve cari açığın azaltılması hedefleniyor. Ayrıca, verimliliğin ve tasarrufun artırılması, güven ortamının iyileştirilmesi, sermaye piyasalarının derinleştirilmesi, kamu borçlanmada kaynak çeşitliliği sağlanmaya çalışılacak.

 

İkinci fazda ise, istikrarlı büyüme olan sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme ortamına geçilecek. Stratejik büyüme alanlarının tespit edilmesi, katma değerli strateji ve teknolojik ürün üretimi, ihracata ve cari açığı düşürmeye odaklanma, vergi sisteminde sadeleştirme bu aşamanın politikaları arasında yer alıyor.

 

Üçüncü fazda daha adaletli paylaşım politikaları yer alırken; son fazda nitelikli insan gücü ve güçlü topluma ulaşılması hedefleniyor. Daha adaletli paylaşım politikalarında, adil vergi sistemi, dolaylı vergilerin artırılması, kayıt dışı ile mücadele, gelir dağılımının iyileştirilmesine odaklanılarak; nihayetinde nitelikli insan gücü ve güçlü toplumun koşullarının yaratılması sağlanacak.

 

Kamu harcamalarında disiplin ve cari açığı düşürme anlayışının ön plana çıktığı yeni ekonomi yaklaşımında, ekonomi yönetimi beş yıllık dönüşüm sürecinin ayrıntılarını da kademeli olarak paylaşıyor olacak.

 

Son olarak, yukarıda ana hatlarıyla ortaya çıkan yeni ekonomi yaklaşımının ne şekilde somutlaştığını da, gelecek ay başında yeni ismiyle açıklanması beklenen yeni OVP’nin hedeflerinde görüyor olacağız.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.