Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
10.08.2018

Yıllık cari açıkta düşüş trendi başladı

 

Haziran ayında cari açık, beklentilerimizle uyumlu olarak aylık bazda gerileme ile 3,0 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, yıllık açık da Mayıs sonundaki 58,2 milyar dolar seviyesinden 57,4 milyar dolar seviyesine geriledi. Gerileyen yıllık açıkta, altın ithalatındaki azalma ve turizm gelirlerinin güçlü katkısının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Altın ithalatının geçen sene aynı dönemde 1,99 milyar dolar iken, bu ay 0,58 milyar dolara gerilediğini gördük. Böylece, yıllık açıkta 9 aydır süren artış trendi son bulmuş oldu. Temmuz ayına ait Gümrük dış ticaret verileri çerçevesinde ilk tahminlerimiz ise, yıllık açıktaki azalış trendinin önümüzdeki dönemlerde daha da belirginleşebileceğine işaret ediyor. Özellikle, kurun mevcut yüksek seviyeleri ve TCMB’nin parasal sıkılaşma adımlarının ardından büyümede yavaşlamayı da dikkate aldığımızda, cari açığın yılı 53,5 milyar dolar seviyesinde tamamlayacağına dair görüşümüzü koruyoruz.

 

Beklentilerimizle uyumlu gerçekleşen Haziran ayı cari açık verisinin detayında, yükselen küresel faiz ortamının cari dengeyi olumsuz yönde etkilemeye devam ettiğini görüyoruz. Faizlerin yükselmeye devam ettiğini göz önünde bulundurduğumuzda, faiz giderlerinin önümüzdeki dönemde de cari denge üzerinde olumsuz etki yaratan unsur olarak kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Ek olarak, navlun gelirleri ve bavul ticaretinin zayıf kalmasına karşın, doğrudan yatırımlara yönelik kar transferleri ile portföy yatırımlarına ait giderlerdeki Mayıs ayındaki hızlanmanın ılımanlaşması ve turizm gelirlerinin güçlü katkısının yıllık açıktaki düşüş trendinin başlamasını desteklediğini görüyoruz.

 

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların hızında artış, yabancı yatırımcıların hisse senedi tarafında sınırlı da olsa net alış tarafında bulunması ve yatırım eğilimini gösteren reel sektörün uzun vadeli borçlanmasının aylık bazda azalmasına karşılık artış yönünde kalmasının yarattığı iyimserliğe karşın; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarının artışın devam etmesi ve yabancı yatırımcıların DİBS’te net satış tarafında kalması ile bankaların uzun vadeli net borçlanmasının yeniden ‘eksi’ tarafta kalmaya devam etmesi gibi zayıflıklar dikkat çekiyor.

 

Ayrıca, ‘net hata ve noksan’ kaleminin, Şubat-Mayıs döneminde kaydedilen güçlü döviz girişinin ardından Haziran ayında daha ılımlı olarak 0,5 milyar dolar daha yükselişe işaret ettiğini görüyoruz. Söz konusu döviz girişine karşın, resmi rezervler Haziran ayında 7 milyar dolarlık azalış kaydediyor. Ancak, TCMB verilerinden bu eğilimin Temmuz’da artış yönünde dönebileceğini ve rezervlerde 2,8 milyar dolar artış olabileceğini görüyoruz.

 

Kurdaki sert değer kaybı ve beklentilerimiz doğrultusunda ekonomide yavaşlama sinyalleri, cari açıktaki azalış trendi açısından destekleyici olmakla birlikte; diplomatik ilişkilere ilişkin gelişmeler ile küresel ölçekte güçlenen dolar ve ticaret savaşlarına ilişkin endişelerin gelişen piyasalara yönelik sermaye akımında yarattığı baskı, finansman  koşulları açısından dış dengenin sürdürülebilirliği açısından önemlilik arz etmeye devam edecek.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.