Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.08.2018

 Yıllık enflasyondaki yükseliş hız kesti; ancak baskı devam edebilir

 

Temmuz ayında TÜFE artışı %0,55 ile, %0,61 düzeyindeki iyimser beklentimizin de altında kaldı. Böylece, Haziran ayında 3,2 puan, Mayıs-Haziran döneminde de toplam 4,5 puan sıçrama gösteren yıllık TÜFE enflasyonundaki artış Temmuz ayında 0,46 puan ile sınırlı kalarak, yıllık oran %15,85’e ulaştı.

 

Ancak, Ağustos ayına ait ilk sinyaller; ekmek, süt, elektrik-doğalgaz başta olmak üzere yukarı yönlü fiyat ayarlamalarına ek olarak, kurda yaşanan ek değer kaybı doğrultusunda, yıllık enflasyondaki yükselişin devam edebileceği yönünde. Gıda fiyatlarında sert bir düşüş olmadığı sürece, yıllık enflasyonun Ağustos-Ekim döneminde %16,5-17 bandına çıkabileceğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda, yıl sonuna ait TÜFE enflasyon tahminimizi %14,3’ten %15,3’e; 2019 tahminimizi de %11’den %11,5’e çıkarıyoruz. TCMB’nin son enflasyon raporu tahminleri doğrultusunda, 2018 ve 2019 tahminleri sırasıyla %13,4 ve %9,3 seviyelerinde bulunuyor.

 

Yıllık enflasyondaki yükselişin sadece manşet değil, çekirdek ve hizmet enflasyonunda da hız kesmiş olması bir ölçüde rahatlatıcı görünmekle birlikte, mevcut yüksek seviyeler ve kur etkisi orta vadeli görünümle ilgili riskleri gündemde tutuyor. Bu durumda, TCMB’nin son açıklamalarında da altını çizdiği üzere, para politikasındaki sıkı duruşun uzun dönem korunmasını bekliyoruz.

 

Temmuz enflasyonunun detaylarında ise, ılımlı aylık rakamda gıda enflasyonunun katkısı önemli. Yaş sebze-meyve fiyatlarında %3,12, diğer işlenmemiş gıdada da %0,67’lik aylık düşüşler söz konusu. Ancak, yıllık karşılaştırmada %24,4 ile önemli artış trendi korunuyor. Benzer şekilde, işlenmiş gıda enflasyonu da %1,13 ile önceki aya göre daha ılımlı olsa da, yıllık artış oranı %14,59 ile önemli seviyede. Gıda yıllık enflasyonu %19,88 ile, TCMB’nin yıl sonu için öngördüğü %13’lük seviyeye göre hala zorlu bir dezenflasyon sürecine işaret ediyor.

 

Orta vadeli görünüm açısından risk oluşturan unsurlardan biri de kira enflasyonunda gözleniyor. Aylık artış oranında hızlanma, yıllık artış oranının da çift haneli seviyelere yaklaştığını görüyoruz. Enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışı üzerinde bozucu etkisi açısından temkinli bir duruş gerektiriyor.

 

Kur etkisiyle ilgili olarak, ev eşyası, sağlık hizmetleri, eğlence-kültür, yemek-konaklama hizmetlerinde yukarı yönlü fiyat ayarlamaları devam ederken, ek kur etkisinin ne ölçüde gerçekleşeceği daha önemli hale geliyor. Petrol fiyatlarının ılımlı seyri enflasyon görünümü açısından destekleyici olurken; Mayıs ayından beri vergisel düzenlemeyle, küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların içeriye yansımaması politikasının ne şekilde devam edeceği önemli olacak.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.