Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
31.07.2018

 Dış açıkta yavaşlama eğilimi

 

Haziran ayında dış ticaret açığı beklentilerimiz doğrultusunda 5,50 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllık dış ticaret açığı, altın ithalatında ciddi yavaşlama ile son 11 aylık artış trendini sonlandırdı ve Mayıs sonundaki 87,2 milyar dolar seviyesinden 86,6 milyar dolar seviyesine geriledi. Yıllık dış ticaret açığının, büyüme hızında yavaşlama, altın ithalatında normalleşme ve kurdaki değer kaybı ile baz etkisine bağlı olarak ikinci yarısında da düşüş trendini sürdürmesini ve yılı 80,5 milyar dolar seviyesinde tamamlamasını bekliyoruz.

 

Altın ithalatının, Ocak ayında 2 milyar dolar üzerine yükselmesi ve  Şubat-Mayıs ayında 1,0-1,5 milyar dolar bandında gerçekleşmesinin ardından Haziran ayında Kasım 2017’den beri ilk kez 1 milyar dolar seviyesi altına gerilediğini gördük (Mart: 1,49 milyar dolar; Nisan: 1,36 milyar dolar; Mayıs: 1,65 milyar dolar; Haziran: 0,58 milyar dolar). Enerji ithalatının ise, Mayıs ayında petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle 3,7 milyar dolar seviyesine yükselmesinin ardından, Haziran ayıında da 3,4 milyar dolar seviyesinde yüksek kaldığını görüyoruz. Ancak, son dönemdeki sakin seyrin korunması durumunda, enerji ithalatının da gelecek aylarda daha ılımlı bir görünüm vermesi beklenebilir.

 

Uzun süreli artış trendini geçen ay sonlandıran altın ve enerji hariç dış açığının ise, büyüme hızındaki yavaşlama ile gerilemesini sürdürdüğünü görüyoruz (Haziran: 36,4 milyar dolar; Mayıs: 37,0 milyar dolar; Nisan: 37,4 milyar dolar; Mart: 36,9 milyar dolar). Ancak, geçen yılın ortasında söz konusu kritik gösterge 26,5 milyar dolar gibi oldukça düşük düzeye kadar gerilemişti.

 

Haziran dış ticaret verilerinin detaylarında, aylık bazda ithalat azalışının özellikle altın ithalatındaki yavaşlamanın etkisiyle ihracat tarafındaki azalışa kıyasla daha hızlı gerçekleşmesi nedeniyle, ihracatın ithalatı karşılama oranının %70,2’ye yükseldiğini (Mayıs: %64,7; Nisan: %67,4; Mart: %72,6;), 12 aylık verilerde ise hemen hemen yatay kaldığını görüyoruz (Haziran: %65,1; Mayıs: %65,0; Nisan: %65,0; Mart: %65,4). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda ise, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,1’e çıktığını, bu yılın altı aylık döneminde de Mayıs sonuna göre 0,4 puan artışla yükselişini devam ettirerek %84,7’ye ulaştığını izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracat cephesinde ise, 12 aylık kümülatif verilerde yıllık artış oranında Nisan ayında %5 ile Temmuz 2014’ten beri en düşük rakama ulaşılmasının ardından hafif toparlanmanın sürdüğünü görüyoruz. Mayıs ayında AB’ye euro bazlı ihracat yıllık %5,3 artış göstermesinin ardından Haziran ayında da %5,5’lik bir artış gerçekleşti. Ancak geçen yılın başında %8,5 seviyesine kıyasla halen zayıf görüntü çiziyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.