Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon ve Para Politikası
31.07.2018

Enflasyon hedeflerine ilişkin güven farkı azalıyor

 

TCMB’nin Üç Aylık Enflasyon Raporunda, bir öncekinden farklı olarak, enflasyon tahminlerindeki revizyonun çok daha belirgin ölçüde gerçekleştiğini görüyoruz. Önceki raporda %7,9’dan %8,4’e ılımlı olarak çıkarılan 2018 enflasyon tahmini %13,4’e (%12,5-14,3 tahmin aralığı) yükseltilirken; önceden %6,5’te tutulan 2019 tahmini ise %9,3’e revize edildi (%7,6-11,0 tahmin aralığı). Böylece, piyasa beklentileri ile aradaki güven farkının önemli ölçüde daraldığını söyleyebiliriz. Bizim beklentilerimiz ise, 2018 ve 2019 için sırasıyla %14,3 ve %11.

 

Enflasyon tahminlerindeki yükselişte etkili unsurlar olarak, petrol ve gıda fiyatları ile TL cinsi ithalat fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyonda yüksek gerçekleşmeler  ve ana eğilimdeki bozulma öne çıkıyor. Diğer taraftan, çıktı açığındaki aşağı yönlü güncelleme, enflasyon tahminindeki yükselişi bir ölçüde sınırlıyor.

 

Enflasyon tahminlerine baz oluşturan ana varsayımlar içerisinde, gıda enflasyonu tahminleri, projeksiyonların oldukça üzerinde gelişen gerçekleşmeler doğrultusunda, hem 2018 hem de 2019 için önemli ölçüde yukarı çekiliyor. %7 olan önceki tahminin 2018 için %13’e, 2019 için de %10’a revize edildiğini izliyoruz. Ancak, %19 civarında dalgalanan mevcut seviye göz önüne alındığında, yeni hedeflerin de dezenflasyon sürecine geri dönmede zorlu bir sürece işaret ettiğini söylemek gerekiyor.

 

Petrol fiyatları tahminleri de, 2018 için 68 dolar/varil seviyesinden 73 dolar/varil seviyesine, 2019 için de 65 dolar/varil seviyesinden 73 dolar/varil seviyesine yükseltiliyor. Burada ise, petrol fiyatlarındaki yükselişte son dönemde gözlenen yavaşlama bir nebze rahatlık sağlıyor. Ancak, küresel piyasalarda petrol fiyatlarında dalgalanmaların Mayıs ayından beri vergisel düzenlemeyle içeriye yansımaması sağlanırken, gelecek dönemdeki politikalar önemli olacaktır.

 

TCMB’nin büyüme tarafında, iç talep koşullarıyla ilgili yavaşlama öngörüsü öne çıkıyor. Ticari kredilerin büyüme hızında belirgin yavaşlama, çıktı açığında aşağı güncelleme, istihdamda yansımaları önemli vurgular arasında. Maliye politikasının desteği de, ancak ılımlı büyümeyi destekler boyutta varsayılıyor.

 

TCMB’nin enflasyon görünümüyle ilgili temkinli duruşunun belriginleştiğini söyleyebiliriz. Nisan raporundan bu yana enflasyon gerçekleşmelerinin projeksiyonların oldukça üzerinde gerçekleşmesi, enflasyon beklentilerinde ve çekirdek göstergelerde bozulma ve bunun fiyatlama davranışında neden olduğu baskılar önemli vurgular arasında.

 

Bu doğrultuda da, para politikasında sıkı duruşun uzun süreli korunacağı yineleniyor. Varsayımlarda değişiklik olması ve enflasyon görünümünde ek bozulma olması durumunda ek sıkılaşmaya gidilmekten kaçınılmayacağını anlıyoruz. Bu noktada, özellikle kur istikrarının tekrar sağlanması için, küresel likidite koşulları kritik unsurlardan biri olacaktır.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.