Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
24.07.2018

Para politikasında sıkı duruş korunacak; ancak ek adım yok

 

TCMB bugünkü PPK toplantısında, 75-100 baz puanlık ortalama artış beklentisine karşılık, sürpriz bir şekilde politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, ana politika faizi olan bir haftalık repo ihale faiz oranı %17,75’te, faiz koridoru da %16,25-19,25 bandında aynı kalmış oldu. Olağanüstü durumlarda başvurulabilecek politika aracı durumuna geri getirilen geç likidite penceresi (GLP) faiz oranı da %20,75’te kaldı.

 

Hatırlanacağı gibi TCMB, sadeleşme öncesinde ana politika aracı haline gelen GLP’de, önceden belirlenmiş 25 Nisan toplantısında 75 baz puanlık ölçülü, 23 Mayıs’taki olağanüstü toplantısında ise 300 baz puanlık sert faiz artırımına gitmiş; 28 Mayıs’ta açıkladığı kararıyla da sadeleşmenin son adımını tamamlayarak, politika faizini tekrar bir haftalık repo ihale faiz oranı haline getirmiş ve %8’den %16,50’ye çekmişti. GLP’yi ise, eski dönemde olduğu gibi, olağanüstü durumlarda başvurulacak araç haline getirerek %19,50’ye yükseltmişti. 7 Haziran’daki PPK toplantısında da politika faiz göstergelerinde 125 baz puanlık artışlar gerçekleştirmişti. Böylece, yılbaşından beri GLP’de toplam 800 baz puan, bir haftalık repo ihale faiz oranında da 975 baz puanlık artışlar gerçekleştirilmiş oldu.

 

TCMB’nin bugünkü toplantısında her ne kadar uzunca bir süre sıkı duruşun korunacağının altı çizilse de; sıkılaştırmada ek adımın gelmemesinde, iç talepteki yavaşlama, şimdiye kadar yapılan faiz artırımlarının gecikmeli etkileri ve maliye politikasından beklenen katkının etkili olduğunu görüyoruz.

 

Bu koşullar altında da, Temmuz enflasyonundan alınacak sinyallerin  daha kritik bir hale geldiğini düşünüyoruz. İşlenmemiş gıda fiyatlarında gözlemlediğimiz aşağı yönlü düzeltme bu açıdan bir ölçüde rahatlatıcı görünse de; enflasyon görünümünde kalıcı iyileşme için gerekli unsurları, kurda yeniden istikrar sürecinin yakalanması ve petrol fiyatlarının ılımlı seyrini devam ettirmesi olarak görüyoruz. Nitekim, TCMB’nin de dile getirdiği üzere, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışında risk oluşturmaya devam etmektedir.

 

Bu noktada, küresel tarafta gelişen piyasaları destekleyici koşulların devam etmesi, özellikle kur istikrarı ve enflasyon görünümüne etkisi açısından oldukça kritik oluyor. Özellikle, TCMB’nin bir sonraki toplantısının 13 Eylül’de gerçekleşeceğini düşünecek olursak, Banka’nın önünde önemli bir zaman dilimi bulunuyor. Bu noktada, iç talepteki yavaşlamanın boyutu ve kur etkisini ne ölçüde sınırlandıracağı takip edilecek önemli göstergeleriden biri olacaktır.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.