Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.07.2018

Yıllık cari açık zirveyi görmüş olabilir

 

Mayıs ayında cari açık, hem bizim 5,6 milyar dolar hem de piyasa beklentisi olan 5,3 milyar doların üzerinde olarak 5,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, yıllık açığı da Nisan sonundaki 57,1 milyar dolar seviyesinden 57,6 milyar dolar seviyesine getirdi. Haziran ayına ait Gümrük dış ticaret verileri çerçevesinde ilk tahminlerimize göre, yıllık açıkta 9 aydır süren artış trendi son bulabilir. Özellikle, kur gelişimi ve TCMB’nin parasal sıkılaşma adımlarının ardından büyümede yavaşlamayı da dikkate aldığımızda, yıllık açığın Haziran ayından itibaren düşmeye başlaması beklenebilir. Bu çerçevede, yıl sonuna ait cari açık tahminimizi 53,5 milyar dolar olarak koruyoruz.

 

Beklentilerin üzerinde açıklanan Mayıs ayı cari açık verisinin detayında, yükselen küresel faiz ortamının cari dengeyi olumsuz yönde etkilediğini ve faiz giderlerinin hem önceki ay hem de önceki yılın aynı ayının oldukça üzerinde olduğunu görüyoruz. Ek olarak, navlun gelirlerinin zayıf kalmasına karşın, bavul ticaretinde süren ılımlı toparlanma ile doğrudan yatırımlara yönelik kar transferleri ile portföy yatırımlarına ait giderlerdeki hızlanmanın yavaşlaması ve turizm gelirlerinin katkısının yıllık açıktaki artış hızını yavaşlattığını görüyoruz.

 

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların hızı azalmakla birlikte devam eden katkısı ve yatırım eğilimini gösteren reel sektörün uzun vadeli borçlanmasının güçlenmesinin yarattığı iyimserliğe karşın; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarının artış yönüne dönmesi ve yabancı yatırımcıların DİBS’te net satış tarafına geçmesi ve hissede sınırlı da olsa satışta kalması, bankaların uzun vadeli net borçlanmasının yeniden ‘eksi’ye dönmesi gibi zayıflıklar dikkat çekiyor.

 

Ayrıca, ‘net hata ve noksan’ kaleminin, Şubat-Nisan döneminde kaydedilen 4,8 milyar dolarlık döviz girişinin ardından Mayıs ayında da 3,4 milyar dolar daha yükselişe işaret ettiğini görüyoruz. Söz konusu döviz girişine karşın, resmi rezervler Mayıs ayında 2,8 milyar dolarlık azalış kaydediyor. Üstelik, TCMB verilerinden bu eğilimin Haziran’da da devam ettiğini ve rezervlerde 8 milyar dolar civarında ek bir erime daha gözlenebileceğini görüyoruz.

 

Kurdaki değer kaybı ve büyümedeki yavaşlama, cari açıktaki artışın hız kesmesi açısından destekleyici olmakla birlikte; küresel normalleşme ve ticaret savaşlarına ilişkin endişelerin gelişen piyasalara yönelik sermaye akımında yarattığı baskı, finansman  koşulları açısından dış dengenin sürdürülebilirliğini gündemde tutacaktır.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.