Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.07.2018

Yıllık enflasyonda hızlı yükseliş

 

Haziran ayında TÜFE %2,61 ile, %1,17’lik tahminimiz ve piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerçekleşerek, yıllık enflasyondaki yükseliş hareketi ve seviyesini oldukça belirgin hale getirdi. Böylece, Mart ayında %10,23’e gerileyen yıllık TÜFE enflasyonu, Haziran ayında %15,39 ile Ocak 2004’ten itibaren en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Yıl sonuna kadar da, yeni kur şoku olmaması ve emtia fiyatlarının baskısının ılımlı kalması durumunda, %14-16 bandında dalgalanacağını, yılı %14,3 seviyesinde bitireceğini tahmin ediyoruz (önceki tahminimiz %12). 2019 sonuna dair tahminimizi de %10,5’ten %11’e daha makul boyutta çekiyoruz.

 

Enflasyondaki yükselişin sadece manşet rakamlarda değil çekirdek ve hizmet enflasyonunda da geçerli olması, enflasyon görünümündeki risklerin yukarı yönde kaldığını gösteriyor. Kritik çekirdek göstergelerde yıllık enflasyonun %14-15 seviyesine çıktığını; hizmet enflasyonunda geçen yılın Kasım ayından beri gözlenen ılımlı seyrin sona erdiğini ve yıllık oranın %10,96’ya çıktığını izliyoruz. Kur ve petrol fiyatlarının artan baskısı karşısında, mal enflasyonu ise %17,26’ya ulaşmış durumda (Şubat ayında %10,65’e gerilemişti).

 

Bu durumda, TCMB’nin 24 Temmuz’da PPK toplantısında parasal sıkılaşma hamlelerine devam etmesini bekliyoruz.

 

Haziran enflasyonunun detaylarında ise, yüksek aylık rakamda gıda enflasyonunun etkisi belirgin. Yaş sebze-meyve fiyatlarındaki aylık artış %17,51; diğer işlenmemiş gıda fiyatlarındalk aylık artış da %7 ile yine önemli seviyede. Nisan-Mayıs döneminde daha ılımlı bir görünüm sergileyen işlenmiş gıda enflasyonunda ise, hem aylık hem de yıllık bazda önemli bir yükseliş söz konusu. Gıda enflasyonunun daha kalıcı olan bu kısmında gözlenen bu seyrin devamı, gıda enflasyonunun artan baskısı açısından endişe verici.

 

Diğer taraftan, enflasyondaki hızlanmada gıda fiyatları tek etken değil; kur etkisinde de artış gözlemliyoruz. Özellikle, dayanıklı tüketim, konut harcamaları, ilaç, ulaştırma hizmetleri, tur fiyatları yüksek aylık artışlarla dikkat çekiyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişin ulaştırma enflasyonu üzerindeki etkisi devam etmesine karşın, yükseliş eğiliminin yavaşlamış olması gelecek aylar için kısmen rahatlatıcı.

 

Söz konusu iç riskler karşısında, küresel normalleşmenin ılımlı seviyede kalmasını, kur ve enflasyon görünümünde tekrar istikrarın kazanılması açısından en önemli destekleyici unsur olarak görmekle birlikte; bu etkinin yansımasının ancak para ve maliye politikasında sıkı duruşla mümkün olduğunu düşünüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.