Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
29.06.2018

Yıllık açıkta artış hızı ivme kaybediyor

 

Mayıs ayında dış ticaret açığı beklentilerimiz doğrultusunda 7,76 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın ilk yarısı sonunda 59 milyar doların altına kadar inen 12 aylık dış ticaret açığı ise yükseliş trendini sürdürmekle birlikte hızı önemli oranda azalarak 87,2 milyar dolara ulaştı. Hem büyüme hızında yavaşlama hem de kurdaki değer kaybı ve baz etkisiyle, yıllık açığın ikinci yarıdan itibaren düşüş trendine girmesini ve yılı 81 milyar dolar seviyesinde tamamlamasını bekliyoruz.

 

Altın ithalatının Şubat ayında 1 milyar dolar seviyesine gerilemesinin ardından Mayıs ayında artış trendini koruyarak yeniden yüksek seviyelerde kaldığını izliyoruz (Mart: 1,49 milyar dolar; Nisan: 1,36 milyar dolar; Mayıs: 1,65 milyar dolar). Enerji ithalatının ise, Şubat-Nisan dönemlerindeki 3,1-3,2 milyar dolar bandından Mayıs ayında petrol fiyatlarındaki %6,3’lük yükselişin etkisiyle 3,7 milyar dolar seviyesine yükseldiğini ve petrol fiyatlarındaki mevcut görünümün enerji ithalatının yüksek kalmaya devam edeceğine işaret ettiğini görüyoruz.

 

Son 10 aydır artış trendinde olan altın ve enerji hariç dış açıktaki artış eğiliminin sona erdiğini görüyoruz (Mayıs: 37,0 milyar dolar; Nisan: 37,4 milyar dolar; Mart: 36,9 milyar dolar; Şubat: 36,6 milyar dolar). Ancak, geçen yılın ortasında söz konusu kritik gösterge 26,5 milyar dolar gibi oldukça düşük düzeye kadar gerilemişti.

 

Mayıs dış ticaret verilerinin detaylarında, aylık bazda ihracatta artışın ithalat tarafındaki artışa kıyasla daha ılımlı kalması nedeniyle, ihracatın ithalatı karşılama oranının %64,8’e gerilediğini (Nisan: %67,4; Mart: %72,6; Şubat: %69,5), 12 aylık verilerde ise yatay kaldığını görüyoruz (Mayıs: %65,0; Nisan: %65,0; Mart: %65,4; Şubat: %65,6). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda ise, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,1’e çıktığını, bu yılın beş aylık döneminde de Nisan sonuna göre 0,3 puan gerilemesine karşılık yükselişini devam ettirerek %84,3’e ulaştığını izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracat cephesinde ise, 12 aylık kümülatif verilerde yıllık artış oranında Nisan ayında %5 ile Temmuz 2014’ten beri en düşük rakama ulaşılmasının ardından hafif toparlanma görüyoruz. Mayıs ayında AB’ye euro bazlı ihracat yıllık %5,3 artış gösterdi. Ancak geçen yılın başında %8,5 seviyesine kıyasla halen zayıf görüntü çiziyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.