Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
13.06.2018

Sanayi üretiminde daha ılımlı büyümeye geçiş sinyalleri

 

Sanayi üretiminde geçen yılın Temmuz ayından itibaren hakim olan güçlü yıllık artış oranlarının Mart-Nisan döneminde daha ılımlı bir platforma indiğini görüyor; güçlü parasal sıkılaşma ve daha az destekleyici küresel koşullar doğrultusunda da, yavaşlamanın önümüzdeki dönemde belirginleşeceğini tahmin ediyoruz. Nisan ayında sanayi üretimindeki yıllık artış arındırılmamış verilerde %5,1, takvim etkilerinden arındırılmış verilerde ise %6,2 seviyelerinde (beklentilerimiz sırasıyla %4,5 ve %7,0 idi). Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi ise, son iki aydır artış yönünde.

 

Yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %9,9 artan sanayi üretimi ikinci çeyrek için %5-6 bandında bir seviyeye işaret ederek, büyüme oranının %7,4’ten %4’ler seviyesine gerileyebileceği sinyali veriyor. Güçlü baz etkisini de düşündüğümüzde, üçüncü çeyrekten itibaren yavaşlamanın daha belirgin olacağı anlaşılıyor. Yavaşlamanın boyutuna göre, tüm yıl için öngördüğümüz %4’lük büyüme tahminimizde aşağı yönlü riskler bulunuyor.

 

Nisan üretim verilerinin detaylarında ise, dayanıklı tüketim mallarındaki zayıflık iç talepteki yavaşlama sinyallerini verirken; yatırım mallarındaki gerileme daha ziyade geçen yılın aynı ayında gerçekleşen güçlü artışın etkisiyle ilgili görünüyor. Nitekim, yüksek teknoloji ürünlerinde de benzer yansıması izleniyor. Diğer ulaşım araçlarında gözlenen düşüş, üretim teslimatıyla ilgili bir gecikmeyle ilgili olabileceği izlenimi veriyor.

 

Sektörel bazda da, ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya ve inşaat sektörleri ivme kaybı olmakla birlikte üretim aktivitesini desteklemeye devam ediyor; otomotiv sektörü ise bazın da etkisiyle yıllık üretim artışına sınırlı bir destek sağlıyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.