Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.06.2018

Cari dengedeki bozulma ikinci yarıda hız kaybedecek

 

Nisan ayında cari açık, beklentilerimizle aynı olarak 5,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, yıllık açığı da Mart sonundaki 55,4 milyar dolar seviyesinden 57,1 milyar dolar seviyesine getirdi. Mayıs ayına ait Gümrük dış ticaret verileri çerçevesinde, ilk tahminlerimize göre, yıllık açıktaki artış hızı önemli oranda yavaşlayabilir. Özellikle, kur ve talep gelişimini dikkate aldığımızda, yıllık açığın yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlaması beklenebilir.  Bu çerçevede, yıl sonuna ait cari açık tahminimizi 53,5 milyar dolar olarak koruyoruz

 

Nisan ayı cari açık verisinin detayında, bavul ticaretinde kısmi toparlanmaya karşılık navlun gelirlerinin zayıf kalmaya devam ettiğini ve doğrudan yatırımlara yönelik kar transferleri ile portföy yatırımlarına ait giderlerde Mart ayında başlayan hızlanmanın Nisan ayında da etkili olmayı sürdürdüğünü görüyoruz. Turizm gelirleri ise, cari dengeyi destekleyen olumlu unsur olmaya devam ediyor.

 

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların devam eden katkısı, 2 milyar dolarlık Eurotahvil ihracı, yabancı yatırımcıların DİBS’te net alım pozisyonuna geçmeleri, bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarının düşüş yönünde kalması, bankaların uzun vadeli net borçlanmasının ‘artı’ya dönmesi gibi gelişmelerin yarattığı iyimserliğe karşın; yabancı yatırımcıların hissede net satış tarafında kaldığı, yatırım eğilimini gösteren reel sektörün uzun vadeli borçlanmasının daha da zayıfladığı görülüyor.

 

‘Net hata ve noksan’ kalemi altında döviz girişleri Nisan ayında 264 milyon dolar ile sınırlı kalırken; Mart ayında 4,8 milyar dolarlık ciddi düşüş yaşayan resmi rezervler Nisan ayında 2,8 milyar dolarlık artışa işaret ediyor. Ancak, TCMB verilerinden bu eğilimin kalıcı olamadığını ve Mayıs ayında rezervlerde 4 milyar dolara yakın bir erime gözlenebileceğini görüyoruz.

 

Kurdaki değer kaybı ve büyümedeki yavaşlama, cari açıktaki artışın hız kesmesi açısından destekleyici olmakla birlikte; küresel normalleşmenin gelişen piyasalara yönelik sermaye akımında yarattığı baskı, finansman  koşulları açısından dış dengenin sürdürülebilirliğini gündemde tutacaktır.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.