Ekonomik Değerlendirme - Büyüme
11.06.2018

1Ç’de de güçlü kalan büyüme, 2Ç’ten itibaren baskı altında kalacak 

 

Geçen yılın üçüncü çeyreğinden itibaren güçlenen büyüme momentumu, beklediğimiz gibi bu yılın ilk çeyreğinde de korunuyor. Tahminimizle aynı olarak 1Ç büyüme oranı yıllık bazda %7,4 seviyesinde açıklandı. Sektörel bazda, sanayi ve inşaat; harcamalar bazında ise, özel tüketim ve yatırım harcamaları, büyümenin ilk çeyrekte de güçlü kalmasında etken unsurlar. Net ihracat, son dört çeyrektir ‘eksi’de ve son iki çeyrektir etkisi daha da belirgin.

 

Mevsimsel olarak düzeltilmiş büyüme verileri son 6 çeyrektir genişleme yönünde.

 

Ancak, gerek içerde parasal sıkılaşma gerekse de küresel koşulların geçmiş döneme göre daha az destekleyici olmasının etkisiyle, ikinci çeyrekten itibaren büyüme hızında yavaşlama göreceğiz. Özellikle, geçen yılın üçüncü çeyreğinde kaydedilen %11,3 gibi oldukça yüksek büyüme oranının neden olacağı baz dezavantajına ek olarak, sert faiz artırımlarının kümüle etkisinin daha belirgin gözlenebileceğini dikkate aldığımızda, üçüncü çeyrekte büyüme oranındaki yavaşlama daha sert gözlenebilecek. Bu yavaşlamanın şiddetine bağlı olarak, mevcut koşullarda yılın tamamına ait %4’lük büyüme tahminimizi koruyoruz.

 

İlk çeyrek büyüme verilerine sektörel bazda baktığımızda, yeni sanayi üretim endekslerine geçiş sonrasında, üretim ve katma değer gelişimleri arasındaki farkın makul boyutta kaldığı; üretim verilerinin büyüme oranı tahmininde tekrar öncü gösterge olma rolüne geri döndüğünü izliyoruz. Sanayi üretiminde yıllık bazda %9,8’lik artışa uygun olarak, katma değer artışının %8,8 düzeyinde gerçekleştiği görülüyor. Tarım sektörü büyümeyi destekleyici tarafta kalırken; inşaat ve finans sektörleri hizmetlerde öne çıkan bileşenler olarak beliriyor.

 

Harcama grupları bazında ise, özel tüketim harcamaları büyümede ana rolü üstlenirken, yatırım harcamalarındaki güçlenme de dikkat çekiyor. Kamu tüketim harcamalarındaki artış ise daha makul boyutta kalıyor.

 

Büyüme görünümüne yönelik olarak, Nisan ayında başlayan ve Mayıs’tan itibaren belirginleşen parasal sıkılaşma adımlarının reel ekonomi üzerindeki yavaşlatıcı etkisinin boyutu 2018 ve 2019 büyüme oranları üzerinde belirleyici olacak. Bu etkiye bağlı olarak, 2018 ve 2019 için sırasıyla %4 ve %4,5 seviyelerinde oluşturduğumuz büyüme tahminlerimizde aşağı yönlü riskler bulunuyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.