Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
31.05.2018

Enerji ve altın ithalatı, dış açıkta baskı yaratmaya devam ediyor

 

Nisan ayında dış ticaret açığı beklentilerimizle uyumlu olarak 6,7 milyar dolara yükseldi. Geçen yılın ilk yarısı sonunda 59 milyar doların altına kadar inen 12 aylık dış ticaret açığı, takip eden dönemde yükseliş trendini takip etmesiyle, bu yılın Nisan sonunda 86,7 milyar dolara ulaştı. Yıllık açığın düşük bazın da etkisiyle ilk yarı sonuna kadar 86-87 milyar dolar bandında kalmasını beklemekle birlikte; enerji maliyetindeki artışın devam etmesine karşın, ekonomi yönetiminin altın ithalatında planladığı kısıtlayıcı önlemler ve para politikasında sıkılaşma adımlarının iç talepte neden olacağı yavaşlama nedeniyle, dış açıktaki artış hızının ikinci yarıda hız kaybetme beklentimizi koruyor ve yıl sonunda dış ticaret açığının 81 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

 

Altın ithalatının Şubat ayında 1 milyar dolar seviyesine gerilemesinin ardından Mart ayındaki yüksek seviyelerin Nisan ayında da korunduğunu görüyoruz (Şubat: 1,01 milyar dolar; Mart: 1,49 milyar dolar; Nisan: 1,36 milyar dolar). Enerji ithalatı ise, Aralık 2017-Ocak 2018 dönemlerindeki 3,6-3,9 milyar dolar bandından Nisan ayında 3,12 milyar dolar seviyesine gerilemekle birlikte; petrol fiyatlarındaki mevcut seyir, enerji ithalatının yüksek kalacağına işaret ediyor.

 

Altın ve enerji hariç dış açıktaki artış eğiliminin korunmasına karşın, artış hızının daha makul seviyelerde devam ettiğini de söyleyebiliriz (Nisan: 37,4 milyar dolar; Mart: 36,8 milyar dolar; Şubat: 36,6 milyar dolar; Ocak: 35,9 milyar dolar). Ancak, geçen yılın ortasında söz konusu kritik gösterge 26,5 milyar dolar düzeyine kadar gerilemişti.

 

Nisan dış ticaret verilerinin detaylarında, aylık bazda ihracatta yaşanan azalışa karşılık ithalat tarafındaki azalışın daha ılımlı kalması nedeniyle, ihracatın ithalatı karşılama oranının %67,5’e gerilediğini (Mart: %72,6; Şubat: %69,5; Ocak: %57,8, Aralık 2017: %60,0), 12 aylık verilerde ise kısmen yatay kaldığını görüyoruz (Nisan: %65,1; Mart: %65,4; Şubat: %65,6; Ocak: %66,0). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda ise, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,1’e çıktığını, bu yılın dört aylık döneminde de yükselişini devam ettirerek %84,6’ya ulaştığını izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracat cephesinde ise, 12 aylık kümülatif verilerde yıllık artış oranında Şubat ayında %6 seviyesine yaşanan hafif iyileşmeye karşın, geçen yılın Kasım ayı sonundaki %6,5’ten bu yılın Nisan ayında %5,0 seviyesine gerileme dikkat çekiyor. Geçen yılın başında ise %8,5 seviyesinde güçlü bir ivme yakalanmıştı.

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.