Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
16.05.2018

Sanayi üretimi 1Ç’te güçlü kaldı; ancak 2Ç’ten itibaren büyüme oranları yavaşlayacak

Sanayi üretiminde geçen yılın Temmuz ayından itibaren devam eden güçlü yıllık artış oranının Mart ayında ivme kaybetse de olumlu tarafta kaldığını görüyoruz. Arındırılmamış verilerde yıllık artış oranı %6,8, takvim etkilerinden arındırılmış verilerde ise %7,6 düzeyinde gerçekleşti (beklentilerimiz sırasıyla %7,5 ve %8,5 idi). Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de, %0,2 ile sınırlı olsa da aylık bazda artış yönünde kaldı.

 

Böylece, yılın ilk çeyreğinde sanayi üretimindeki yıllık artış, hem düzeltilmiş hem de düzeltilmemiş verilerde %9,8 düzeyinde gerçekleşmiş oldu. %7,3’lük genel büyüme oranının kaydedildiği geçen yılın son çeyreğinde sanayi üretiminde gerçekleşen %10,5-10,7 seviyesine yakın bir düzeye işaret ederken, bu yılın ilk çeyreğine ait büyüme oranının da %7 seviyesine yaklaşabileceği yönündeki görüşümüzü destekler yönde

 

Ancak, Nisan ayına yönelik ilk tahminlerimizin de yansııttığı gibi, ikinci çeyrekten itibaren büyüme oranlarında yavaşlama sinyalleri gözlemliyoruz. Finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmanın reel ekonomideki etkisini de göz önüne aldığımızda, ekonominin büyüme oranının ikinci çeyrekte %3-4 bandına gerileyebileceğini öngörüyor; tüm yıla ait %4’lük büyüme tahminimizi koruyoruz.

 

Mart üretim verilerinin detaylarında ise, dayanıklı tüketim mallarındaki zayıflık devam ederken; yatırım eğilimini gösteren sermaye mallarında ve yüksek teknolojik ürünlerdeki güçlenmenin korunması orta vadeli büyüme görünümü açısından destekleyici görünüyor.

 

Sektörel bazda ise, ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya ve inşaat sektörlerinde ivme kaybı dikkat çekiyor; otomotiv sektörü ise sanayi faaliyetine olumlu katkı sağlamaya devam ediyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.