Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
14.05.2018

Cari açık baskısı devam ediyor

 

Mart ayında cari açık, hem piyasa hem de bizim beklentimiz olan 4,1 milyar doların oldukça üzerinde ve 4,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, yıllık açığı da 55,4 milyar dolar düzeyine getirdi. Nisan ayına ait dış ticaret verileri çerçevesinde, ilk tahminlerimize göre, yıllık açığın 57 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. Hem beklentilerin üzerinde gelen son veriler hem de enerji maliyetinde devam eden artış nedeniyle, yıl sonuna ait cari açık tahminimizi 48 milyar dolardan 53,5 milyar dolara çıkarıyoruz. Böylece, 2016 yılında %3,8 seviyesine düşen ancak geçen yıl %5,5’e yükselen cari açık oranının bu yıl da yükseliş trendini koruyacağını ve %6 seviyesine ulaşacağını düşünüyoruz.

 

Beklentilerin üzerinde gelen Mart cari açık verisinde, bavul ticareti ve navlun rakamlarında zayıflığın yanı sıra, doğrudan yatırımlara yönelik kar transferleri ve portföy yatırımlarına ait giderlerdeki yükselişin etkili olduğunu görüyoruz.

 

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısında gözlenen artış ve bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarının düşüş yönünde kalmasının yarattığı iyimserliğe karşın; portföy yatırımlarında net çıkışlar olduğunu, bankaların uzun vadeli net borçlanmasının ‘eksi’ye döndüğünü, yatırımları gösteren reel sektörün uzun vadeli borçlanmasının zayıf kaldığını izliyoruz

 

Bu çerçevede de, 2,9 milyar dolarlık net hata ve noksan kaleminin katkısına rağmen, resmi rezervler Mart ayında 4,8 milyar dolarlık düşüşe işaret ediyor. Ancak, TCMB verilerinden Nisan ayında rezervlerde kısmi bir toparlanma olduğunu da görüyoruz.

 

Hem cari dengedeki bozulmanın devam etmesi hem de dışarıda küresel normalleşme baskısı karşısında, kur istikrarının sağlanması için para ve maliye politikası önlemlerine yönelik beklentilerin devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.