Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.05.2018

Yıllık enflasyon %11-12 bandına yükselebilir

 

Nisan ayında TÜFE %1,87 ile, %1,39’luk tahminimizin üzerinde gerçekleşerek, yıllık enflasyonda beklediğimiz yükseliş hareketini daha da hızlı başlatmış oldu. Böylece, Kasım 2017’de %12,98 ile tepe yapan yıllık enflasyonun Mart ayında %10,23 ile dip yaptığını; Nisan’da ulaştığı %10,85 ile yükseliş trendine başladığını ve önümüzdeki 6 aylık dönem boyunca bu yönde kalarak %11-12 bandında dalgalanabileceğini düşünüyoruz. Ancak kur ve emtia fiyatlarının baskısında azalma sağlanması durumunda, baz unsurunun da desteğiyle, Kasım ayından itibaren düşüş hareketi mümkün görünüyor. Yıl sonuna ait %10,3’lük tahminimizi korumakla birlikte (TCMB’nin son revizyonlarda 2018 ve 2019 tahminleri sırasıyla %8,4 ve %6,5), yukarı risklerin mevcut olduğunu düşünüyoruz. Tek haneli seviyelerin ise en erken 2019 yılının ilk yarısı sonuna doğru olduğunu düşünüyor ve yıl sonuna ait %9,0’luk tahminimizi sürdürüyoruz.

 

Enflasyondaki yükselişin sadece manşet rakamlarda değil çekirdek verilerde de geçerli olması, enflasyon görünümündeki risklerin yukarı yönde kaldığını gösteriyor. Kritik çekirdek göstergelerde yıllık enflasyonun %12 seviyesinin üzerine çıktığını izliyoruz. Diğer taraftan, enflasyondaki yükselişte mal grubunun belirleyici unsur olduğunu; hizmet enflasyonundaki artışın daha makul boyutta kaldığını görüyoruz.

 

Nisan enflasyonunun detaylarında ise, gıda enflasyonu beklediğimiz gibi pozitif tarafta. Taze sebze-meyve fiyatlarında %5,32’lik düşüş söz konusu. Asıl rahatlatıcı olarak, yılın ilk çeyreğinde ciddi bir hızlanma kaydeden işlenmiş gıda enflasyonu Nisan ayında, hem aylık hem de yıllık bazda yavaşlamaya işaret ediyor. Önümüzdeki dönemde devam etmesini beklediğimiz enflasyondaki yükselişin sınırlı boyutta kalmasında, gıda enflasyonunun bu görünümünü koruması oldukça önemli olacaktır.

 

Gıda enflasyonunun ılımlı gelişimine karşılık, petrol fiyatlarının artan baskısına ek olarak, kurda yaşanan değer kaybının enflasyonda baskı oluşturmaya başladığını görüyoruz. Özellikle, dayanıklı tüketim, otomotiv, eğlence-kültür, tur fiyatlarında yansımalarını izliyoruz. Kur etkisinin seyri açısından da, gerek küresel normalleşme baskısı gerekse de para politikasındaki sıkı duruş konusundaki kararlılık belirleyici unsurlar olacaktır. Küresel normalleşme baskısının artması durumunda, para politikasındaki sadeleşme kararının öne çekildiğini görebiliriz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.