Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
30.04.2018

Yıllık açıktaki artışta ivme kaybı

 

Mart ayında dış ticaret açığı 5,9 milyar dolara gerilemesine karşın, geçen yılın aynı ayında açığın 4,5 milyar dolar düzeyinde kalmış olmasından dolayı, yıllık açıktaki artışın momentum kaybederek de olsa devam ettiğini izliyoruz. Geçen yılın ilk yarısı sonunda 59 milyar doların altına kadar inen 12 aylık dış ticaret açığında Temmuz ayında başlayan yükseliş trendi devam etmesi nedeniyle, bu yılın Mart sonunda 84,9 milyar dolara ulaştı. Yıllık açığın, düşük bazın etkisiyle yılın ilk yarısında genişleme yönünde kalmasını beklemekle birlikte; enerji maliyetindeki artışın devam etmesine karşın altın ithalatı ve iç talepte geçen yıla göre beklenen daha ılımlı seyir doğrultusunda, ikinci yarıda yavaşlama beklentimizi koruyoruz.

 

Altın ithalatının Şubat ayında 1 milyar dolar seviyesine gerilemesinin ardından Mart ayında yeniden yükselişe geçtiğini görüyoruz (Şubat: 1,01 milyar dolar; Mart: 1,48 milyar dolar); ancak iyi haber olarak 12 aylık verinin artış hızında yavaşlama devam ediyor. Enerji ithalatının ise, Aralık 2017-Ocak 2018 dönemlerindeki 3,6-3,9 milyar dolar bandından Şubat-Mart döneminde 3,35 milyar dolar seviyesine gerilediğini, yıllık miktardaki artışın da son üç aydır hız kestiğini izliyoruz. Söz konusu iki kritik göstergedeki ılımlı seyrin korunması durumunda, dış açıkta gözlenen artışın daha makul boyutta devam edebileceğini söyleyebiliriz.

 

Diğer taraftan, altın ve enerji hariç dış açıktaki artış eğiliminin korunmasına karşın, artış hızının daha makul seviyelere geldiğini gözlemliyoruz (Mart: 36,8 milyar dolar; Şubat: 36,56 milyar dolar; Ocak: 35,9 milyar dolar). Geçen yılın ortasında söz konusu kritik gösterge 26,5 milyar dolar düzeyine kadar gerilemişti.

 

Mart dış ticaret verilerinin detaylarında, ithalatta yaşanan artışa karşın ihracatın iyi performansını sürdürmesiyle, ihracatın ithalatı karşılama oranının %72,7’ye yükseldiğini (Şubat: %69,5; Ocak: %57,8, Aralık 2017: %60,0), 12 aylık verilerde ise kısmen yatay kaldığını görüyoruz (Mart: %65,4; Şubat: %65,6; Ocak: %66,0). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda ise, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,1’e çıktığını, bu yılın üç aylık döneminde de %85,1’e yükselişini sürdürdüğünü izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracatta ise, 12 aylık verilerde artış anlamında son dönemlerin en kötü performansın sergilendiğini görüyoruz. Şubat ayında yaşanan hafif iyileşmeye karşın geçen yılın Kasım ayı sonunda %6,5 olan yıllık artış Mart ayında %5,1 seviyesine geriliyor. Geçen yılın başındaki %8,5 seviyesine göre yaşanan ciddi bir yavaşlama bu anlamda dikkat çekici görünüyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.